Raw food (TÉMA TÝDNE)

Raw food, neboli syrová (či živá) strava je již nějakou dobu aktuálním trendem ve světě výživy. Čím dál více lidí má totiž už dost všech umělých barviv, sladidel, glutamátů, konzervantů, emulgátorů a průmyslově zpracovaných potravin. Není divu, že vznikl stravovací směr, který směřuje potraviny i nápoje ke konzumaci v co nejpůvodnější podobě. Potraviny se jí syrové, čerstvé, nebo ohřáté na maximálně 42-45 °C.

Oblíbenými a šetrnými možnostmi úpravy je odšťavňování, mixování, klíčení, sušení a mrazení. Veškerá potrava je v čisté přírodní podobě, bez přidaných barviv, konzervantů či jiných chemických látek. Samozřejmostí je, že se jedná pouze o rostlinnou stravu tedy o raw veganství.

V podstatě existují čtyři základní důvody proč dát přednost čerstvým potravinám před vařenými :

  • zachování původní struktury a složení potravin, které zabezpečují rovnováhu mezi stovkami a tisíci výživných látek.
  • teplota ničí některé vitamíny a minerály obsažené v potravě. Většina vitamínů a některé minerály určitou teplotu nevydrží vůbec. Jiné přežijí, ovšem v již modifikované podobě.
  • enzymatická aktivita.
  • změna myšlení jednotlivce – nastavení hodnot..

Raw strava má nejvyšší nutriční hodnotu, tj. množství vitamínů, minerálů a vlákniny a podporuje pojídání opravdu živých plodin (ovoce, zelenina či čerstvé mléko). Základ pyramidy raw jídelníčku by měly tvořit ty nejjednodušší kombinace zelené listové zeleniny s ovocem. Čím jednodušší, tím lepší na trávení. Dále do jídelníčku vitariánů neodmyslitelně patří nepražená semínka, různé ořechy a syrové naklíčené obilí, klíčí se i luštěniny (mungo, čočka, cizrna).  Pro ochucování lze použít malé množství mořské soli, jablečný ocet (bio – syrový), citrón, česnek, tamari omáčku, bylinky a některé koření. Jako sladidlo se používá např. sušené ovoce, raw sirup z agáve, raw javorový i datlový sirup, stévie. Pijí se nejlépe ovocné, zeleninové šťávy a dostatek vody.

Pokud vás tento směr stravování zaujal, neváhejte ho vyzkoušet. Není na škodu zařadit do svého stravovacího plánu více čerstvého ovoce a zeleniny. Nemusíte se hned stát 100% vitariánem, konzumujícím výhradně a striktně veganskou syrovou stravu. Můžete jen ochutnat či zkusit změnit poměr „vařených“ a „nevařených“ jídel a postupně přidávat tolik raw stravy, kolik vám jí bude dělat dobře. Začněte se více koukat na etikety potravin, které kupujete nejen sobě, ale i svým dětem a svým nejbližším. Snažte se omezit či úplně vynechat konzumaci lepku a bílého cukru.  Kromě toho, že dnes již existují raw food restaurace i cukrárny, řadu syrových a čerstvých dobrot můžete ochutnat i na našich Zbraslavských trzích, kde je pro vás připravuje
paní Hana Zapletalová (více na zdravivnas.).

Zdroje:

Vitalvibe.cz
Lifefood.cz
Syrova-strava.cz
rawmania.cz
zdravivnas.cz

Advertisement

1 komentář: „Raw food (TÉMA TÝDNE)

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: