Přírodní sladidla (TÉMA TÝDNE)

Cukry a sladidla nás lákají v mnoha podobách. Naprostá většina sladkostí obsahuje v různých poměrech jednoduché cukry, a to nejčastěji sacharózu, glukózu a fruktózu. Méně rafinované varianty sladidel mají i nějaké mikroživiny.Názory na účinky cukru se velmi rozcházejí. Přesto mnozí z nás tuší, že nadměrné používání cukru škodí a příliš častá konzumace je spojována s řadou zdravotních problémů, např. zvýšená pravděpodobnost obezity, krevního tlaku, ztráta vitamínu B, vápníku a hořčíku, okyselení organizmu či oslabení imunitního systému. Konzumace cukru zvyšuje hladinu cukru v krvi, jejíž rozkolísání je dáváno do spojitosti s přecitlivělostí, vnitřním neklidem, únavou a změnami nálad. Dále konzumace cukru vytváří optimální prostředí pro bakterie a plísně. Oproti tomu vyrovnaná hladina krevního cukru je základem pro vnitřní pohodu, dobrou náladu, ale i soustředěnost, trpělivost a vytrvalost.

Pokud sníme bílý cukr, ale i třtinový cukr, med nebo javorový sirup, tedy sladidla s největším zastoupením jednoduchých cukrů, pak hladina krevního cukru v našem těle velmi rychle stoupne a říkáme, že mají vysoký glykemický index. Pokud si osladíme třeba obilným sladem, který obsahuje i složité cukry, hladina krevního cukru bude stoupat pomaleji a delší dobu.

Bílý cukr (stejně jako např. bílá mouka či bílá rýže) je klasickým příkladem tzv. rafinovaných potravin, které byly určitým způsobem zpracovány a jsou zbaveny většiny svých živin (minerálních látek, vitamínů, vlákniny).

Přírodní sladidla jako alternativa bílého cukru

Sladkou chuť musíme uspokojovat stejně jako slanou, kyselou hořkou či pikantní. Třeba podle čínské dietetiky sladkou chuť tělo potřebuje, harmonizuje nás a vyživuje. Jenže má tím na mysli přirozeně sladkou chuť, např. obilnin, sladké zeleniny, sušeného či povařeného ovoce, ořechů apod.

  • Tmavý přírodní cukr (ne ten dobarvovaný) se oproti bílému liší způsobem výroby a obsahem zbytkové melasy, která obsahuje minerální látky, stopové prvky a vitamíny. Čím je cukr tmavší, tím více obsahuje zbytkové melasy a má vyšší obsah cenných látek, jeho chuť je karamelovější.
  • Cukr v ovoci – ze všech cukrů zpravidla převyšuje fruktóza, ale je v něm obsažena současně s vlákninou a stovkami mikroživin včetně fytochemikálií. Ovoce patří k potravinám s nejvyšším obsahem mikroživin (včetně antioxidantů). Není důvod příjem ovoce omezovat.
  • Sušené ovoce – je asi nejlepší možností, jak si osladit dezerty i některé pečivo. Jakékoliv sladké nesířené ovoce je možné po krátkém namočení rozmixovat na pastu a použít pro slazení kaší, koktejlů, raw dezertů nebo pečiva (např. datle). Přídavkem sušeného ovoce dodáváte tělu kromě cukrů také slušné množství vlákniny a minerálních látek.
  • Sladěnka a další obilné slady – se zpravidla získávají extrakcí z ječmene, mají méně sladivou chuť a konzistenci hustého medu. Mezi obilnými slady i sirupy jsou značné rozdíly ve složení, chuti, barvě, v použití a i ve struktuře. Slady jsou oproti sirupům zdravotně blahodárnější pro větší obsah složitých cukrů. U použití při pečení či vaření u nich musíte počítat s menší sladivostí a větší hustotou. Obsahují zhruba stejný podíl glukózy a fruktózy. Slady jsou bohaté na minerály – vápník, draslík, železo, hořčík, beta-karoten a vitamíny – provitamin A, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B4, vitamin B5, vitamin B6 a vitamin E (zajímavé je použití jako sirup uklidňující kašel). Pro své výživové hodnoty je doporučovaný dětem, těhotným ženám, sportovcům a rekonvalescentům. Glykemický index má hodnotu 42, je tedy vhodný pro diabetiky (bílý cukr – sacharóza má glykemický index 70, glukóza 100). Více informací na stránkách firmy Dobroslad, která se nově připojila mezi prodejce na našich Zbraslavských trzích. Přijďte si koupit a vyzkoušet tyto skvělé ječmenné slady.
  • Med – se skládá hlavně z fruktózy a glukózy, obsahuje množství minerálních látek jako je vápník, železo, hořčík, draslík, zinek a selen. Nepasterizovaný med má glykemický index okolo 30, ale pasterizovaný až okolo 75. Pasterizací se ničí i některé z cenných mikroživin, které jsou v medu přirozeně obsaženy. Včelí produkty prvotřídní kvality z včelí farmy nabízí na našich Zbraslavských trzích pan Thomayer. Kromě kvalitního českého domácího medu (pravý včelí med, lesní med) nabízí i různé dobroty naložené v medu.
  • Melasa – je vedlejším produktem výroby cukru z cukrové třtiny. Sladká, ale výživově cenná šťáva ze třtiny se vařením koncentruje, přičemž rafinovaný cukr krystalizuje a odstřeďováním se odstraňuje. Výsledkem opakování uvedeného procesu je hustý sirup, který je zbaven většiny cukru, ale obsahuje v koncentrované podobě veškeré cenné látky z cukrové třtiny. Melasa obsahuje asi jenom 18 až 20 %t cukru, asi 3 % bílkovin (cukr neobsahuje žádné) a malé množství vitaminů B1, B2, B6 a kyseliny pantotenové. Největším pozitivem melasy je vyšší obsah minerálních látek, je jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů železa, dále obsahuje i vápník, chróm, fosfor, draslík, hořčík a zinek.

Při výběru sladidel je důležité sledovat celkový obsah cukrů, obsah fruktózy i glykemický index. Tyto hodnoty chceme co nejnižší. Prospěšný bude obsah mikroživin – minerálních látek, vlákniny a fytochemikálií. Úplně nejjednodušší však je, pokud se nebudete trápit sledováním chemického složení každého jídla, ale budete dodržovat několik základních doporučení. Zkuste přestat sladit kávu a čaj, pít slazené a barvené limonády. Pijte raději čistou vodu. Omezte cukrovinky a vybírejte bio sladkosti s co nejpřírodnějším způsobem oslazení. Zkuste připravovat více domácí moučníky, a v receptech používejte menší množství cukru, než je doporučeno. Děti nezvykejte na sladkou chuť bílého cukru. Budou pak jeho chuť vyžadovat stále častěji. Dítě potřebuje sladké potraviny, ale nabízejte mu ty přirozené druhy: ovoce čerstvé, pečené, dušené, sušené. Naučte se připravovat dezerty slazené co nejpřirozenějším způsobem – zejména obilnými sirupy a slady, sušeným ovocem a ovocnými šťávami a sirupy, medem, pravým javorovým sirupem, agáve sirupem. Čtěte etikety a dávejte si pozor na skryté cukry v pečivu, kečupech a dalších potravinách, kde byste ho nečekali.

Zdroje:
azrodina.cz
margit.cz
dobroslad.cz

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: