Káva a ptáci (TÉMA TÝDNE)

Ptáte se, co má káva společného s ptáky? Světová poptávka po kávě spolu se snahou zvyšovat její produkci stále roste, a tím bohužel i rozloha pokácených pralesů. Na jejich místě se objevují slunné monokulturní kávové plantáže, které ale nejsou pro ptáky nijak přívětivým domovem. V uměle vytvořeném prostředí ptáci nenacházejí přirozená útočiště a čelí řadě nástrah, mezi které patří i chemické postřiky. Zásahy do krajiny zabíjí opylovače, dochází ke znečišťování vody i půdy. Pěstitele jsou nuceni opouštět domovy a upouštět od tradičního způsobu zemědělství.

Na alarmující úbytek stěhovavých ptáků, souvisejících s násilnou přeměnou životního prostředí, již dávno upozorňovala známá průkopnice ochrany životního prostředí Rachel Carson v knize Silent Spring – tiché jaro, neboli bez ptačího zpěvu. Ornitologové z amerického Smithsonova institutu, kteří pozorují chování a pohyb stěhovavých ptáků, došli k závěru, že jedním z hlavních důvodů jejich úbytku je neřízené kácení tropických pralesů. V roce 1997 se proto rozhodli uvést na trh certifikaci Bird Friendly®.

Samotná certifikace a silná vazba mezi ptáky a kávou nejsou v Evropě tak dobře známy jako v Severní Americe.  Možná proto, že se program zaměřil převážně na ptáky migrující ze Severní Ameriky do Latinské Ameriky. Nicméně mnoho druhů ptáků žijících v Evropě se stěhuje na zimu do Afriky a někteří z těchto ptáků najdou útočiště ve stínu stromů kávových farem v Etiopii, rodišti kávy.

Certifikovaná káva pochází pouze z ekofarem, kde pěstují kávovníky v kombinaci s ostatními stromy, které mají nedocenitelný význam pro ekologickou udržitelnost, tzn. i nadále slouží jako domov rozmanitých druhů ptáků. Okolní stromy jsou klíčové při ochraně před spalujícím sluncem během dne a nízkými teplotami v noci. Tropickým kávovníkům totiž přímé slunce nevyhovuje. Díky zastínění nejsou kávovníky tolik náročné na vodu, a proto nehrozí zničení sklizně během akutního sucha. Při tomto tradičním způsobu pěstování dozrávají kávové plody (tzv. třešně) pomaleji a dochází k důležitým procesům, které mají vliv na chuť a kvalitu výsledné kávy.

Na našich trzích můžete poznat firmu BirdSong Coffee, založenou dvěma sestrami, které se nadchly pro ideu podporování tradičního pěstování kávy, nenarušujícího přirozeně fungující ekosystémy. Všechny kávy této firmy pochází z malých zahrad, lesů či zalesněných eko-farem a většina z nich je certifikována bio a Bird Friendly®. Zelená filozofie BirdSong Coffee nespočívá pouze v nabízené kávě, ale snaží se propagovat udržitelnost i dalšími aktivitami:

  • Lógr oddělují a kompostují, je totiž velmi výživný pro rostliny.
  • Kávu podávají pouze v ekologických kompostovatelných kelímcích, pro jejich rozložení je však nutné vyhodit je do bio odpadu (mezi plasty se nerozloží). Pokud si však přinesete svůj vlastní hrnek, automaticky dostanete slevu na nápoj.  
  • Podporují bezobalový prodej, jejich kávu lze v pražském obchodě nakoupit bez obalu, kde vám ji nasypou do vašeho pytlíku či krabičky.

Zdroje:

materialtimes.com
birdsong.cz

 

 

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: