Víte, co pijete? (TÉMA TÝDNE)

Dodržování pitného režimu je důležité pro správné fungování našeho organismu, je však potřeba dávat pozor, v jaké formě tekutiny přijímáme. Nejvhodnější tekutinou je čistá voda, má nulovou energetickou hodnotu a tělu tak nedodává zbytečné kalorie. Ochucené nápoje, ať už limonády nebo ochucené vody, patří k těm nejméně vhodným tekutinám, protože obsahují ohromné množství cukru. Díky obsahu cukru jsou vstřebávány pomaleji než voda. Cukr drží tekutinu v žaludku déle a tak je tělu k dispozici méně přijaté tekutiny. Tyto nápoje tak místo toho, aby pomohly doplnit tekutiny, ještě zvyšují pocit žízně. Navíc obsahují malý nebo žádný podíl ovocné složky, obvykle jsou sycené CO2 a většinou obsahují barviva a aromata. Jejich konzumací si zbytečně zvyšujeme energetický příjem, což vede k rozvoji nadváhy a obezity.

Kromě limonád a ochucených vod jsou regály obchodů plné krabic s džusy, na nichž je zobrazeno lákavé šťavnaté ovoce. Jenže jak je to s ovocnou složkou doopravdy?

  • Fresh džusy – čerstvě za studena vylisované ovoce nebo zelenina, neobsahuje přidaný cukr ani konzervanty a nepasteruje se. Čím dříve po vylisování jsou tyto džusy vypity, tím více vitamínů a antioxidantů obsahují.
  • Ovocná šťáva a mošty – šťáva není to, co si koupíte v obchodě a doma ředíte vodou. To čemu mnoho lidí říká šťáva, je vlastně sirup. A když se řekne džus, většinou se tím myslí právě ovocná šťáva. Obsahuje sto procent ovoce nebo zeleniny, může se vyrábět z jednoho nebo více druhů ovoce. Na stoprocentní šťávu narazíte například na farmářských trzích, kde se můžete setkat také s označením mošt. Mošt se opět vyrábí z čerstvě vylisované ovocné šťávy, pro větší trvanlivost prochází procesem pasterace.
  • Ovocné šťávy vyrobené z koncentrátu – většina 100% šťáv na našem trhu se vyrábí z koncentrátu. Tyto typy šťáv poznáte jednoduše – zmínkou na etiketě „vyrobeno z koncentrátu“. Postup výroby probíhá zpravidla tak, že se ovoce nejprve nadrtí, pak vylisuje, stane se z něho „direkt šťáva“, ta se zbaví na odparce vody a hustý koncentrát (konzistencí podobný medu) se dodává výrobcům, kteří „rekonstruují“ koncentrát zpětným přídavkem vody a vzniká 100% šťáva vyrobená z koncentrátu. Na chuti, kvalitě a obsahu ovocné složky se zmíněný postup nijak výrazně neprojeví. Ovocné šťávy nesmí obsahovat přidaná sladidla, konzervanty, barviva ani jiné přídavné látky.
  • Ovocný nektar – obsahuje menší podíl ovocné složky – minimálně však 25 procent, ovocná složka je poté doředěna vodou. Ovocný nektar nemůže též obsahovat konzervanty a barviva, na rozdíl od ovocných šťáv může však být doslazován cukrem, medem nebo umělými sladidly. V obchodech si můžete nektar a šťávu snadno splést. Pro lepší orientaci je potřeba začíst se do údajů na obale.
  • Ovocné nápoje – obsahují nejméně ovocné složky – její podíl se pohybuje pod 25 %. Mohou obsahovat nejen cukry a sladidla, ale i barviva a konzervanty.

Na našich Zbraslavských trzích můžete ochutnat a zakoupit Lhenickou ovocnou šťávu, vyráběnou z nepřeberného množství druhů ovoce (jablko, rybíz, rakytník, zázvor, aronie, brusinka a celá řada dalších). Jedná se o 100% šťávu, zcela bez přísad, neslazenou, nefiltrovanou, neředěnou, nekoncentrovanou, bez konzervačních látek. Šťáva neobsahuje žádné látky upravující chuť nebo vzhled či aroma. Vše, co ve šťávě pijete je pouze přírodní lisované ovoce a/nebo zelenina. Podíl jablečné složky u mixovaných šťáv je 60-70%, zbytek tvoří další druh ovoce nebo zeleniny uvedené na obalu. Více info na: http://www.ovocnastava.cz/

Závěrem

Limonády obsahují ve 100 ml většinou okolo 10 g cukru. Stačí tedy vypít 2 skleničky a vyčerpáme maximální tolerovatelný denní limit pro příjem přidaného cukru (u dospělých lehce pracujících osob 50 g/den).

Obsah kostek cukru v jedné sklenici nápoje (0,2 l):

CocaCola 7 ks
Fanta 6 ks
Džus 6 ks
Tonic 6 ks
Sprite 5 ks
Ledový čaj 4 ks
Ochucená voda 3 ks

Při nákupu ovocných a zeleninových šťáv dávejte pozor na informaci na obalu. Přidané cukry neobsahují pouze džusy označené jako “100%”, ať už se jedná o čerstvou lisovanou šťávu nebo džusy z ovocného koncentrátu. Výrobky označené jako “nápoj” nebo “nektar” často obsahují velké množství přidaných cukrů a až o 50 % méně ovoce.

Snažte se snížit spotřebu slazených nápojů a k doplnění pitného režimu si zkuste připravit zdravější domácí variantu, např. vodu ochucenou citrónem, do které lze přidat čerstvou mátu nebo bazalku, s použitím mraženého či čerstvého ovoce si vyrobíte výbornou a zdravou domácí limonádu.

Zdroje:

http://www.ovocnastava.cz/
http://www.vypito.cz/co-je-to/stava-neboli-dzus
http://www.stobklub.cz/clanek/kolik-cukru-je-obsazeno-v-napojich-/
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/318636-jak-se-vyznat-v-ovocnych-stavach.html

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: