O Zbraslavských jarmarcích

Zbraslavské jarmarky jsou nejen oblíbeným trhem, ale i kulturně-společenskou akcí s přijemnou komunitní atmosférou. Organizátorem trhu je Pexeso na na Praze 5 – Zbraslavi. .

Aktuální termíny jarmarků najdete na stránce Kdy a kde.

Zbraslavské jarmarky nabízí kvalitní potraviny a výrobky s dohledatelným původem, ideálně přímo od výrobců z blízkého okolí. V Praze počet farmářských tržišť rychle roste, ale jejich kvalita se různí. Při výběru prodejců na Zbraslavských jarmarcích se řídíme jasnými pravidly, přičemž používáme taktiku „zdravého selského rozumu“. Netrváme na bio nebo ekologické certifikaci, stačí nám poctivá a kvalitní práce a upřímný záměr podnikání. Pokud nenajdeme dobrého výrobce nebo pěstitele poblíž, oslovíme logicky ty vzdálenější. Dáváme přednost přímému prodeji před přeprodáváním za méně výhodnou cenu. Návštěvnost trhů byla v roce 2011 v průměru kolem 1.000 návštěvníků.

Zbraslavské jarmarky neslouží jen k praktickému nákupu čerstvé a kvalitní lokální nebo tuzemské potraviny přímo od farmářů, pěstitelů nebo výrobců, ale hlavním smyslem je i podpora a oživení komunitního života na Zbraslavi. Zbraslavské jarmarky by měly být příležitostí k pozdravení se se sousedy a známými, například u šálku dobré kávy nebo čaje s ochutnávkou koláče, který upekla třeba vaše sousedka.  Připravujeme pravidelně také bohatý doprovodný program (divadélko, přednášky o výživě a vaření, tvůrčí dílny a soutěže) pro děti i pro dospělé. Doprovodný program se koná buď přímo na náměstí nebo v blízké Městské zahradě.

Samozřejmým přáním je, aby náš trh vyhledávali nejenom Zbraslaváci, ale i lidé ze vzdálenějšího okolí. Našim cílem je vybudovat postupně vzájemně mezi prodejci, organizátory i návštěvníky jarmarků vzájemnou vazbu založenou na důvěře. Abychom poznali prodejce blíže, a byli schopni zpovídat případné dotazy návštěvníků trhů, je naším cílem postupně navštívit jejich provozovny, výrobny a farmy.

Zbraslavské jarmarky jsou obnovenou tradicí pravidelných trhů, které se na Zbraslavi konaly ještě za první republiky.

Reklamy